Ar reikia mokėti išlaikymą vaikui, jei jis ilgas atostogas praleidžia su tuo iš tėvų, kuris gyvena skyrium?

Dažnai pasitaiko atvejų, kai išsiskyrus tėvams, vaikas praleidžia atostogas su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina ir tai trunka net mėnesį ar daugiau,tačiau šis ir per atostogas toliau moka išlaikymą vaikui. Tokiu atveju kyla klausimas, ar teisinga mokėti išlaikymą tokių ilgų atostogų metu, jei vaikas yra su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina? Ar apskritai turi būti mokamas išlaikymas per atostogas?

Tėvai gali susitarti dėl kitokio išlaikymo dydžio atostogų metu

Išlaikymo mokėjimas vaikui, kuris ilgas atostogas praleidžia su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina, yra teisingas ir būtinas, išskyrus išimtis, kurios numatytos tarpusavio sutartyje ar teismo sprendime.

Pirmiausia, visais atvejais tėvai, priimdami sprendimą gyventi skyrium, turi tarpusavyje susitarti dėl vaiko priežiūros, atostogų, išlaikymo formos, dydžio ir mokėjimų grafiko. Tėvų tarpusavio susitarimui teikiama pirmenybė todėl, kad tai padeda ateityje išvengti ginčų, teisminio bylinėjimosi, o tai reiškia, kad taikiai susitarę tėvaidėl visų su vaikais susijusių klausimų, išvengs ilgo ir brangaus teisminio ginčo ateityje.

Tėvų tarpusavio susitarimas dėl vaiko priežiūros, atostogų, išlaikymo formos, dydžio ir mokėjimų grafiko privalo būti įtvirtintas raštu, t. y. tarpusavio sutartyje, kad kilus ginčui būtų galima nustatyti, koks gi buvo tikrasis tėvų susitarimas ir kokios buvo nustatytos kiekvieno iš tėvų teisės ir pareigos atostogų su vaiku metu.

Tačiau ne visais atvejais susitarimą pasiekti paprasta, todėl jo neradus – šeimos ginčą pirmiausiai būtina bandyti išspręsti mediacijos būdu, o nepavykus – ginčas persikelia į teismą. Tokiu atveju teismo sprendimu nustatoma atostogų su vaiku tvarka, kuri yra privaloma abiem tėvams.

Kokias sąlygas, susijusias su vaiko atostogomis, galima nustatyti?

Kadangi pirmenybė visada yra teikiama tėvų susitarimui bei LR CK numatytiems teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principams, bendravimo su vaiku tvarkoje galima numatyti, su kuriuo iš tėvų vaikas praleis atostogas (pavyzdžiui, iš anksto pasiskirstant mokyklines atostogas), kokia bus atostogų trukmė bei kokio dydžio išlaikymą turės mokėti tas iš tėvų, su kuriuo nenustatyta vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta, bet su kuriuo vaikas praleis atostogas.

Jei vaikas nepertraukiamai praleidžia atostogas su vienu iš tėvų mėnesį, du ar tris, tokiu atveju galima nustatyti sutartyje, kad už šį laiką einamasis išlaikymas (vadinamieji alimentai) nebus mokami arba jie bus mažesnio dydžio nei kitais mėnesiais. Tai reiškia, kad vaiko išlaikymas atostogų laikotarpiu gali būti sumažinamas proporcingai tenkančioms išlaidoms vaikui atostogų metu.

Jei ketinama pakeisti jau esamą sutartimi ar teismo sprendimu nustatytą vaiko išlaikymo tvarką, kurioje nenumatytos norimos sąlygos dėl vaiko išlaikymo atostogų metu, galima tėvams sudaryti naują sutartį, o jei susitarti nepavyksta – būtina inicijuoti mediaciją, o jei ji baigiasi be pozityvių rezultatų, galima kreiptis į teismą, prašant nustatyti naują atostogų su vaiku tvarką.

Pažymėtina, kad net ir tėvams geranoriškai sudarius sutartį dėl naujų vaiko išlaikymo sąlygų, susijusių su atostogomis, būtina ją pateikti patvirtinti teismui, nes tik tokiu atveju sutarties nuostatos sukels teisines pasekmes už jų nevykdymą.

Ką daryti, kilus ginčui dėl vaiko išlaikymo per jo atostogas?

Vis dėlto, neretai tėvai, derindami vaiko gyvenamosios vietos, išlaikymo ir bendravimo tvarkos klausimus, numato bendrą einamojo išlaikymo dydį, mokamą kas mėnesį vaikui auginti, nekonkretinant, kaip jis bus mokamas ilgesnių atostogų metu. Taigi bendravimo tvarkoje taip ir lieka neaptarta, kas konkrečiai atostogų metu išlaikys vaiką. Ką daryti, jei tėvai nebuvo susitarę dėl kitokios išlaikymo sumos atostogų metu ir dėl to tarpusavyje kilo ginčas?

Jeigu sąlygos apie išlaikymo mažinimą/panaikinimą atostogų su vaiku metu nei tarpusavio sutartyje, nei teismo sprendime nėra, skyrium gyvenančiam tėvui ar motinai taikomas bendra išlaikymo mokėjimo taisyklė, t. y. turi būti mokamas tas pats išlaikymo dydis, kaip ir ne atostogų metu, nes galioja bendra taisyklė, kad tas iš tėvų, kuris gyvena skyrium privalo vykdyti teismo sprendimą mokėti išlaikymą vaikui kas mėnesį be jokių išimčių. Todėl ir atostogų metu vienas iš tėvų, su kuriuo vaikas nuolat negyvena, o tik praleidžia atostogas, turi mokėti priteistą išlaikymą tokio dydžio, koks nurodytas teismo sprendime ar nutartyje ir savavališkai jo sumažinti ar panaikinti jis negali.

Tačiau tokiu atveju, jei pavyzdžiui, vaikas gyvena su motina, o atostogų 1-3 mėnesius praleidžia su tėvu, tėvas gali rinkti įrodymus (čekius, kvitus, sąskaitas) ir reikalauti padengti jo patirtas pagrįstas ir būtinas išlaidas atostogų metu iš vaiko motinos. Tokia situacija yra įprasta ir teismų praktikoje.

Prabangios kelionės nėra laikomos būtinaisiais vaiko poreikiais

Neretai pasitaiko, kad tėvas arba motina pageidauja įtraukti sąlygas dėl patirtų išlaidų vaikui padengimo, nepaisant to, kiek tai kainavo ir ar tai buvo tikrai būtina (pvz. nupirkta prabangi kelionė argumentuojant, kad vaikui reikia suteikti viską, kas geriausia). Nors kelionės yra įtraukiamos į būtinuosius vaiko poreikius, tačiau išleista suma turi būti protinga.

Protingos ir būtinos išlaidos yra laikomos tokios, kurios reikalingos vaiko normaliam vystymuisi, augimui, patenkina būtinuosius jo poreikius. Todėl jei skyrium gyvenantis tėvas atostogų su vaiku metu perka, pavyzdžiui, jam drabužius, higienos priemones, maistą, vaistus, atitinkamai vaiko motina tuo metu nepatiria šių išlaidų, todėl ji turėtų padengti šias tėvo patirtas išlaidas, jei tėvas ir atostogų metu mokėjo nustatytą išlaikymą (vadinamuosius alimentus).

Pabrėžtina, kad būtinaisiais vaiko poreikiais tokios išlaidos, kaip kompiuteris, žaislas, telefonas, planšetė ir pan. (išskyrus išimtinius atvejus, pavyzdžiui, kai daiktas reikalingas vaiko mokslams). Tėvų norai lepinti vaiką dovanomis ir prabangiomis kelionėmis nėra reikšmingi siekiant priteisti dalį patirtų išlaidų, jei vaikui tai nėra būtina. Būtinosios išlaidos turi būti pagrįstos tuo, kad tai buvo neišvengiama ir mažesnės pinigų sumos nebuvo galimybės išleisti. Nepadengiant tokių pateiktų išlaidų, jas galima išieškoti, kaip skolą, įstatymo numatyta tvarka.

Praktikoje dažniausiai taikomas yra išlaikymo dydžio (alimentų sumos) sumažinimas proporcingai patirtiems nuostoliams, o ne visiškas jo panaikinimas, nes atitinkamai tuo metu, kai vaikas atostogas praleidžia su skyrium gyvenančiu tėvu, kitas tėvų vis tiek patiria tam tikras vaiko išlaikymo išlaidas – moka komunalinius mokesčius, apmoka sąskaitas už telefono paslaugas, būrelius, perka daiktus, kurių vaikui reikės per atostogas, aprūpina vaistais ir pan. Kodėl taip yra? Nes neretai pamirštama ar nėra suprantama, kad vaiką išlaikyti privalo abu tėvai, todėl abu tėvai – ir tas, kuris gyvena skyrium, ir tas, su kuriuo nustatyta gyvenamoji vaiko vieta, turi išlaikyti vaiką. Abu tėvai privalo lygiavertiškai dalyvauti vaiko auginime ir rūpintis vaiku, patenkinti jo būtiniausius poreikius.

Pasikalbėkime

Jei Jums reikalinga teisinė konsultacija, nedvejokite ir susisiekite su mumis jau dabar.